zmień rozmiar czcionki
 
 
 
 
Dzisiaj 31 marzec 2015, Imieniny obchodzą: Balbina, Beniamin, Gwidon
 
Imprezy kulturalne i wydarzenia


XXI Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej Rejowiec - 8 lutego 2015 r.

Gminny Ośrodek Kultury w Rejowcu informuje, że w dniu 8 lutego 2015 r. o godz. 1000 odbędzie się XXI Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej. Serdecznie zapraszamy du udziału.

Do pobrania:

Regulamin i szczegóły

Karta zgłoszenia

XXI_przeglad2015



Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2015 w Rejowcu

Jak co roku gmina Rejowiec aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przy Gminnym Ośrodku Kultury został utworzony sztab. Ośmiu wolontariuszy zbierało pieniądze na ulicach Rejowca. W godzinach popołudniowych odbył się koncert  połączony z aukcją przedmiotów, które zostały przekazane przez wójta gminy Rejowiec, przedsiębiorców oraz osoby prywatne. Podczas koncertu wystąpili: Marlena Stangryciuk, Klaudia Słomczyńska, Dominika Błaziak, przy akompaniamencie Marka Pukasa, Monika Pyclik, Małgorzata Sobstyl oraz kapela Sami Swoi z Rejowca. Na szczególną uwagę zasługuje grupa ratowników złożona z uczniów Szkoły Podstawowej w Rejowcu opiekunem, której była Barbara Klimowicz. Przedstawili oni pierwszą pomoc przedmedyczną. Orkiestra Rejowcu zebrała 4 888 zł (wstępnie, gdyż dokładne przeliczenie obędzie się w banku). 

 

DSC01167 DSC01183 DSC01201 DSC01240

 


 

konf_kobiet2014

 


 

orkiestra_wrze2014

 

 


14 - 15 sierpnia 2014 roku

Uroczystości związane z uhonorowaniem działalności Józefa Kossowskiego - burmistrza Rejowca w latach 1826 - 1840

Odległa i bogata jest historia Rejowca. Na przestrzeni ponad 450 lat, wiele rodów zaznaczyło tu swoją obecność. Niektóre nazwiska są dobrze znane, inne znacznie mniej. Jednakże każdy, kto chociaż w minimalnym stopniu, przyczynił się do rozwoju naszej miejscowości, zasługuje na pamięć i szacunek.

Dotychczas nieznane było naszym mieszkańcom nazwisko rodu KOSSOWSCY. A to znaczny ród, będący przykładem zaangażowania w Królestwie Polskim w XIX wieku, wpisujący się w dzieje Rejowca.

Józef Kossowski przez wiele lat (4 VIII 1824 – luty 1840) pełnił funkcję burmistrza miasta Rejowiec. Swoją aktywną działalnością zyskał uznanie społeczne. Rodzicami chrzestnymi Jego syna Ignacego Adama byli Adam Książę Woroniecki i Anna Potocka oraz Tytus Potocki z Różą Hrabiną Cichomską.

Potomkiem Józefa Kossowskiego w linii prostej jest znany nam dobrze Profesor dr hab. Józef Zając, senator RP i jednocześnie Rektor PWSZ w Chełmie.

W celu przybliżenia sylwetki zacnego Polaka w dniach 14 - 15 sierpnia b.r. odbyły się w Rejowcu uroczystości związane z uhonorowaniem działalności Józefa Kossowskiego. Konferencję prowadzili Mirosław Kość - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Rejowiec i Zygmunt Gardziński - Przewodniczący Rady Miasta Chełma.

W konferencji naukowej zorganizowanej 14 sierpnia w budynku Szkoły Podstawowej w Rejowcu udział wzięli potomkowie rodu Kossowskich i liczni goście, których lista była długa.

Uroczystość otworzył Przew. Rady Gminy P. Janusz Lechowicz, który powitał przybyłych.

Swoją obecnością zaszczycili Rejowiec:

Pan Senator Józef Zając

Pan Senator Sławomir Preiss z żoną

Pan Piotr Świątecki - Dyrektor Biura Spraw Senatorskich Kancelarii Senatu RP

Pan Tadeusz Sławecki - Wiceminister Edukacji Narodowej

Pan Paweł Ciechan - starosta chełmski

Pan Janusz Szpak - starosta krasnostawski

Pan Józef Górny - zastępca Prezydenta Miasta Chełm

Pan Zygmunt Gardziński - Przewodniczący Rady Miasta

Pan Leszek Proskura - Wójt Gminy Siennica Różana

Pan Zdzisław Krupa - Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny

Pan Wojciech Sawa - Wójt Gminy Dorohusk

Pan Wiesław Kociuba - Wójt Gminy Chełm, były Wójt Gminy Rejowiec

Pan Roman Kandziora - Wójt Gminy Kamień

Pan Wiesław Domański - Wójt Gminy Dubienka

Pan Jacek Semeniuk - Wójt Gminy Wojsławice

Pan Jacek Lis - Wójt Gminy Żółkiewka

Ksiądz Diakon - Wadim Sztemburski

Obecni byli przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie - pracownicy nauki i studenci, członkowie Towarzystwa Regionalnego Rejowiec z Panami Jerzym Grzesiakiem i Stanisławem Miszczukiem, radni Rady Gminy Rejowiec, przedstawiciele Urzędu Gminy i sołtysi, przedstawiciele szkół i placówek oświatowo-wychowawczych.

Zgromadzeni mogli obejrzeć wystawę p.t. Kossowcy w XIX i XX wieku, na której zgromadzone zostały liczne dokumenty i fotografie związane z zacnym rodem oraz Wystawy promujące gminę Rejowiec, tj. „Rejowiec i jego okolice w malarstwie” - na której znalazły się prace powstałe podczas Międzynarodowych Warsztatów Malarskich w Rejowcu wzbogacone pracami Stanisława Jana Miszczuka i Grzegorza Gwardiaka oraz „Publikacje i foldery wydane przez Gminę Rejowiec”.

Sesję naukową rozpoczęła prelekcja Dr Mariana Janusza Kawałko na temat „Mikołaj Rey i jego sukcesorzy w dobrach rejowieckich”. Z kolei Prof .dr hab. Andrzej Gil w bardzo interesującej formie omówił temat dotyczący Obywateli w Imperium. Polaków wobec Rosji w czasach Mikołaja I, kiedy to przyszło żyć protoplaście rodu Kossowskich.

Postać w/w przedstawił autor książki zatytułowanej „Z Podola na Lubelszczyznę. Józef Kossowski – burmistrz Rejowca i Żółkiewki”. Swój wykład poparł licznymi fotografiami zarówno osób, jak i dokumentów zebranych w trakcie żmudnych poszukiwań.

Wójt Tadeusz Górski zapoznał zebranych z postaciami dawnych i obecnych promotorów Rejowca. Zwrócił uwagę na liczne ich zasługi dla miejscowości, której byli gospodarzami. Wymienił także rody, które na przestrzeni czasu władały dobrami rejowieckimi. Przybliżył postać Wiktoryna Zaleskiego, który zbudował pałac, zagospodarował teren go otaczający, urządził oranżerię i okazały park. To za jego czasów Rejowiec i okolice przeżywają okres prosperity. Podobny stopień rozwoju miasteczko i okolice przeżywają za czasów ostatnich właścicieli dóbr rejowieckich, a mianowicie Marii i Jozafata Budnych. To za ich czasów wybudowano cukrownię, młyny, gorzelnię, tartak oraz okazały kościół. Pan Wójt wymienił nazwiska swoich poprzedników - P.P. Wiesława Kociuby, Romana Jersaka i Mariana Śliwińskiego, z których każdy ma jakiś wkład w rozwój Rejowca. Podziękował wielu osobom, przyjaciołom za wsparcie udzielane naszej gminie. Tadeusz Górski wraz z Januszem Lechowiczem i Mirosławem Kościem wręczyli Senatorowi Józefowi Zającowi w imieniu mieszkańców gminy Statuetkę Mikołaja Reja wręczaną „Zacnego stanu osobie, której zasługi są powszechnie znane”.

Swoją książkę „Z Podola na Lubelszczyznę. Józef Kossowski - burmistrz Rejowca i Żółkiewki” promował autor Doc. dr Andrzej Wawryniuk. Jej pięknie wydane egzemplarze otrzymali wszyscy uczestnicy konferencji, a stało się to możliwe dzięki hojności Rodziny Kossowskich, która wydala ją własnym sumptem.

Występ zespołu „Tęcza” z Ukrainy uatrakcyjnił konferencję, zaś w przerwach i przy poczęstunku zagrała kapela „Sami Swoi” z Rejowca.

Zebrani zgodnie podkreślali wspaniałą organizację i zachwyceni byli potrawami przygotowanymi przez Koła Gospodyń z Wereszcz Małych i Wólki Rejowieckiej.

Następnego dnia podczas odpustu w naszej parafii pw.św. Jozafata Biskupa i Męczennika została odprawiona Msza Św. połączona z wmurowaniem tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Kossowskiemu. Poświęcenia dokonał Biskup Józef Wróbel. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Rejowca.

DSCN9427 DSCN9440 DSCN9456 DSCN9458 DSCN9459

DSCN9464 DSCN9472 DSCN9481 DSCN9482 DSCN9492

DSCN9520 DSCN9549 DSCN9551 DSCN9558 DSCN9568


wernisaz_lato2014



 Dzień Kobiet w GOK - 7 marca 2014

W tym roku Dzień Kobiet w gminie Rejowiec obchodzono bardzo uroczyście. 7 marca 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury zjawiło się ponad 170 pań zaproszonych przez władze gminy, by uczcić Międzynarodowy dzień Kobiet. Wśród nich znalazły się panie radne, żony przedsiębiorców mające swe biznesy w gminie, emerytki, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Leonowa, Wereszcze Małych, Wólki Rejowieckiej, tworzące przy GOK Rejowiec: hafciarki, malarki, panie z grup teatralnych.

Rangę spotkania ponieśli obecni na uroczystości goście: Beata Fauda- Prorektor ds. studiów i nauczania PWSZ w Chełmie, Senator RP Józef Zając, Rektor PWSZ w Chełmie, Krzysztof Grabczuk – Wice Marszałek Województwa Lubelskiego, Arkadiusza Teofila, Prorektora ds. rozwoju i współpracy z zagranicą Państwowej PWSZ w Chełmie.. Nie zabrakło tutaj także gospodarza gminy Tadeusza Górskiego, Radnych Janusza Lechowicza i Mirosława Kościa.

Specjalnie na tę okazję przygotowano wernisaż wystawy Elżbiety Konopko, artystki z Rejowca Fabrycznego. Na wystawie znalazło się ponad 30 prac w technice akrylowej, głównie pejzaży i martwej natury. Ekspozycję można oglądać do 1 kwietnia 2014 roku.

Dla pań zagrała Orkiestra Dęta z Rejowca pod kierunkiem Mariusza Cichosza, Zatańczyły „Figliki” ze Szkoły Podstawowej w Rejowcu przygotowane przez Annę Prus, dzieci ze SP w Rejowcu zagrały przedstawienie (przygotowane przez Dorotę Bednarską), a występ szkoły podstawowej zakończyły występy uczniów z kl. IV b (przygotowane przez Barbarę Wójcik). Wystąpił także kabaret z Gimnazjum w Rejowcu (przygot przez Tomasza Praczka). Zatańczyła grupa taneczna z GOK pod kierunkiem Karoliny Pilipczuk. Na koniec zaśpiewały dzieci i młodzież z GOK w Rejowcu przygotowane przez Marka Pukasa.

Po 2,5 godzinnym koncercie Wójt Gminy zaprosił panie na poczęstunek – samodzielnie przygotowanych ciast, przekąsek, napojów przez KGW w Wereszczach Małych. W tym roku Panie zamiast kwiatka otrzymywały słodki upominek. Na sali klubowej można było obejrzeć wystawę hafciarską – od pań – dla pań, grupy „Igłą malowane” działającej w GOK Rejowiec. Do zabawy zachęcała kapela „Sami Swoi” z Rejowca. W imieniu Pań podziękowania władzom gminy złożyła Janina Danielczuk.

Z roku na rok Panie coraz chętniej uczestniczą w tym święcie, co świadczy tylko o tym, że jest ono potrzebne. Nie jest tylko gloryfikacją minionej epoki, ale stałym elementem gminnego krajobrazu. Okazją do spotkania, wymienienia doświadczeń i czystą, nieskrępowana zabawą.

Image_1 Image_2 Image_3 Image_4

Image_5 Image_6 Image_7 Image_8

Image_9 Image_10 Image_11 Image_12

Grzegorz Gwardiak

 


Publikacje z GOK

Folder Elżbiety Konopko - Rejowiec 2014

Broszura -Rejowiec Quest


plakat_przeglad2014_800

 


 

ferie_gok2014


XX Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej Rejowiec 2014

Gminny Ośrodek Kultury w Rejowcu informuje, że w dniu 16 lutego 2014 r. o godz. 1000 odbędzie się XX Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej. Serdecznie zapraszamy du udziału.

Do pobrania:

Regulamin i szczegóły

Karta zgłoszenia


Międzynarodowe Warsztaty Plastyczne 2013

Folder do pobrania


Zapisy na zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu

Proponujemy zajęcia:

 - hafciarskie (dla dzieci i dorosłych)

- recytatorskie,

- rękodzieła artystycznego,

- teatralne (dla dzieci i dorosłych),

- plastyczne (dwie grupy),

- wokalne,

- taneczne dla dzieci (płatne),

- aerobik dla dorosłych (płatne),

- grupy miłośników sztuk walk „Guerrero” (za zgodą rodziców do pełnoletności),

- zajęcia na siłowni (od gimnazjum do 18 lat - tylko za zgodą rodziców),

- nauki gry na instrumentach (i grania w rejowieckiej Orkiestrze Dętej)

Zajęcia zaczną się od października, więc prosimy o jak najszybsze zapisy.

Gminny Ośrodek Kultury w Rejowcu, ul. Fabryczna 13, tel. 82 5688335

Serdecznie wszystkich zapraszamy!!!


Impreza charytatywna na rzecz Tomasza Baranowskiego

W dniu 8 września 2013 r. odbyła się aukcja charytatywna wraz z koncertem na rzecz Tomka Baranowskiego, mieszkańca naszej gminy. Tomek potrzebuje protezy ręki i nogi, koszt wynosi ponad 60 tysięcy złotych. Na aukcję dary przekazali mieszkańcy gminy (m.in. Koło Gospodyń Wiejskich z Wereszcze Małych – ciasto, Krzysztof  Jarosz -  banknot kolekcjonerski, Marlena Stangryciuk – obrazek i płytę dla Tomka, Alfreda Budzyńska), znalazły się na niej prace powstałe na zajęciach prowadzonych przez Gminny Ośrodek Kultury (rękodzieła artystycznego, haftów). Niewątpliwą okazją była możliwość wylicytowania obrazów powstałych podczas Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Rejowcu, tych najlepszych, specjalnie wybranych na tę okazję.

Dodatkową atrakcją imprezy były występy kapeli „Sami Swoi” z Rejowca, Orkiestry Dętej, grupy wokalnej działającej pod kierunkiem Marka Pukasa (wystąpili Kinga Jaworska, Ewelina Czerniak, Monika Pyclik, Adrianna Gozdecka), występ taneczny grupy dziecięcej prowadzonej przez Karolinę Pilipczuk oraz grupy teatralnej prowadzonej przez Danutę Długosz. Wszystkie grupy działają w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu.

Uroczystość i aukcję prowadził Tadeusz Górski, Wójt Gminy Rejowiec, wspierany przez Dorotę Łosiewicz, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Rejowcu.

Zebrano kwotę 1600 zł.

Image_1 Image_2 Image_3 Image_4 Image_5

Image_6 Image_7 Image_8 Image_9

Image_10 Image_11

Grzegorz Gwardiak

 


Półkolonie letnie  

Od 15 do 26 lipca 2013 r. w naszej gminie odbywały się Półkolonie Letnie. Dzieci z terenu naszej gminy pod opieką specjalnie zatrudnionych na ten czas opiekunów miało okazję aktywnie wypocząć. Dzieci stołowały się w Szkole Podstawowej w Rejowcu, wyjeżdżały autokarem na wycieczki, bawiąc się poznawały ciekawe miejsca gminy Rejowiec.  Odwiedziły Lublin (były w Muzeum Wsi Lubelskiej), Zamość (basen, kino, ZOO), Strupin („Mój Eden”). Obejrzały także przedstawienie „Kwiat paproci”, przygotowane przez teatr z Krakowa. Niewątpliwą atrakcją okazała się wizyta w PWSZ - w szkole lotniczej, gdzie dzieci mogły zwiedzić lotnisko, komorę ciśnień, czy tunel areodynamiczy. Zwiedzanie szkoły było możliwe dzięki Panu Januszowi Jodłowskiemu, któremu w imieniu dzieci i własnym serdecznie dziękujemy. Składamy również podziękowania dla Dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej za przygotowywanie posiłków dla uczestników Półkolonii.

Grzegorz Gwardiak

Image_1 Image_2 Image_3 Image_4

Image_5 Image_6 Image_7


Międzynarodowy Plener Malarski w GOK

Już tradycyjnie w okresie letnim w gminie Rejowiec jest organizowany Międzynarodowy Plener Malarski. GOK Rejowiec wspólnie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków Oddziału Warszawskiego zaprosił artystów do Rejowca na 12 dniowe wspólne malowanie. W tym roku w plenerze biorą udział: Izabela Piasecka, Danuta Długosz, Krystyna Mojska, Teresa Stasiak, Agnieszka Biernacka, Tomasz Awdziejczyk, Wiesław Grendus, Stanisław Wójcik, Ewa Król, Alicja Oleszczuk, Ewa Kudłacik, Klara Stolp, Oksana Tarasenko, Władimir Tarasenko, Wojciech Rutkowski, Ewa Osowska, Katarzyna Skoczyńska, Anna Dobrowolska, Magdalena Rybczyńska, Wiktor Khadzynow, Grzegorz Gwardiak, Aleksandra Borowiec, Andrzej Sobczyk, p. Antoniak, Igor Drozd. Malarstwo plenerowiczów to przede wszystkim pejzaże, architektura Rejowca, okolic, a także Lubelszczyzny wykonywane w technice olejnej i akrylowej. Artyści prowadzili także 5. cio dniowe nieodpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. Z Warsztatów Plastycznych skorzystało 60 cioro dzieci. Prace małych i dużych artystów będzie można zobaczyć na wystawie w czwartek (11 lipca 2013 roku) o godzinie 17.00. Zapraszamy!!!  

Grzegorz Gwardiak

Andrzej_Sobczyk DSCN3139 IMG_7509 Klara_Stolp

Stanisaw_Wjcik Uczestnicy_pleneru_2013_2


Dzień Kobiet 2013 wraz z Jubileuszem 5 lecia Pracy Artystycznej Grzegorza Gwardiaka

            Już tradycyjnie w tym dniu w gminie Rejowiec jest obchodzony Gminny Dzień Kobiet. W tym roku czekało na panie wiele atrakcji. Na początku uroczystości życzenia  przekazał Tadeusz Górski, Wójt Gminy Rejowiec, ks. Proboszcz Andrzej Jeżyna,  Janusz Lechowicz, Przewodniczący Rady Gminy, Mirosław Kość, Radny oraz członek Towarzystwa  Regionalnego Rejowiec. Dla pań zagrała Orkiestra Dęta  z Rejowca pod kierunkiem Mariusza Cichosza, wystąpiły dzieci z Przedszkola Gminnego w Rejowcu przygotowane przez Małgorzatę Kość-Krupińską oraz Karolinę Pilipczuk. Następnie wystąpiła grupa wokalna z GOK przygotowana przez Marka Pukasa oraz Bogdan Depta, który prowadził całą uroczystość.

            Dodatkową atrakcją dla pań była wystawa Grzegorza Gwardiaka, zorganizowana w ośrodku kultury z okazji jubileuszu 5 lecia twórczości artystycznej. Na wystawie znalazło się 56 prac (w technice olejne, akwarelowe i tuszu). Wernisaż umilał koncert kapeli Sami Swoi z Rejowca oraz słodki poczęstunek przygotowany dla pań z okazji tego święta. Z tej okazji powstał także folder nt. twórczości Grzegorza Gwardiaka - do pobrania tutaj.

            Panie bawiły się znakomicie z okazji swojego święta i wyjątkowego uczczenia go w gminie Rejowiec, a ośrodek kultury opuściły dopiero po 5 godzinach niesamowitych wrażeń i niezapomnianej atmosfery.

Poniżej fotorelacja z uroczystości.

DSCN1837  Kolejny_wystp_przedszkolakw  Pamitkowe_zdjcie  Proboszcz_parafii_w_Rejowcu_take_zaszczyci_uroczysto_swoj_osoba_obok_Wjt_gminy_Rejowiec

Wadze_gminy_gratuluj_Grzegorzowi_Gwardiakowi_z_okazji_wystawy  Wystp_Orkiestry_Dtej  Wystp_zieci_z_Przedszkola_Gminnego

 


Warsztaty Plastyczne w GOK

W dniach 18-22 luty 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu odbywały się Warsztaty Plastyczne dla 47 dzieci z terenu gminy Rejowiec. Zajęcia z nimi prowadzili artyści: Elżbieta Konopka z Rejowca Fabrycznego, Krystyna Mojska z Krasnegostawu, Stanisław Jan Moszczu z Rejowca, Stanisław Wójcik z Chełma. Dzieci również uczestniczyły w zajęciach garncarskich prowadzonych przez pana Leszka Kiejdę – GOK Pawłów. Obejrzały przedstawienie grupy Małych Form Teatralnych Art. – Re z Krakowa pt. „Warkocz królowej Widełki”. Zakończeniem Warsztatów był wyjazd do Lublina na film „Zambezi” oraz zwiedzanie miasta. Opiekunem Warsztatów był Grzegorz Gwardiak.

DSCN1614 DSCN1637 DSCN1646 Zajcia_z_glin_prowadzi_Leszek_Kiejda

 

 


VIII Powiatowy Przegląd Widowisk Kolędniczych

W dniu 25 stycznia 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu odbył się VIII Powiatowy Przegląd Widowisk Kolędniczych.

W przeglądzie wzięli udział:

 • Zespół kolędniczy „Wierzbiczanie” z  Zespołu Szkół z Wierzbicy opiekunowie: Elżbieta Kosarska, Danuta Macaj.
 • Zespół Kolędniczy „Maska” SP w Krasnem opiekun: Joanna Herman
 • Teatrzyk Szkolny „Strach” ze SP Strachosławia opiekunowie: Grażyna Wietrzyk-Nieckier, Teresa Wawryniuk
 • „Bajdusie” SP w Stawie opiekunowie: Mariola Dudzie, Anita Pękała, Agnieszka Oleszczuk Stachem
 • Grupa teatralna „Inicjatywa” z Zespołu Szkół Publicznych w Wojsławicach opiekunowie: Bożena Zduńczuk, Róża Gwarda, Olimpia Grabarczuk, Ks. Emil Szurma, Krzysztof Jasiuk

Komisja konkursowa w składzie: Iwona Niewczas – WOK Lublin, Joanna Wąsowicz – Starostwo Powiatowe w Chełmie, Wiesława Podkowa – dyrektor Biblioteki Publicznej w Rejowcu po obejrzeniu 5 zespołów postanowiła przyznać wyróżnienie:

Teatrzykowi Szkolnemu „Strach” ze SP  w Strachosławiu i nominować do IV Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie.

Pozostałe zespoły otrzymały nagrody za udział w postaci dyplomów, statuetek i słodyczy ufundowanych Starostwo Powiatowe w Chełmie.

 

DSCN1392 DSCN1422 DSCN1434 DSCN1485 DSCN1510 DSCN1557

 


 

XIX Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej

W dniu 20 stycznia 2013 roku który odbył się XIX Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej. Komisja konkursowa w składzie:

Andrzej Sar  - Wojewódzki Ośrodek Kultury

Krzysztof Olejniczak - muzyk Orkiestry Dętej w Rejowcu

Stanisława Dobrowolska - Starostwo Powiatowe 

po wysłuchaniu 31 zespołów i kapel postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienia w kategorii Kapele otrzymują;
 • Kapela „Sami Swoi” z Rejowca

 • Kapela Ludowa „Cukrowniacy” z Siennicy Nadolnej

 • Kapela Ludowa „Łopieńczacy” z Łopienniku Górnego

Wyróżnienia w kategorii Zespoły Śpiewacze z akompaniamentem:
 • Zespół Śpiewaczy „Ale Babki” z towarzystwem Kapeli Męskiej z Dorohuska

 • Zespół „Koral” z Kamienia

 • Zespół „Siedliszczanki” z gminy Fajsławice

Wyróżnienia w kategorii Zespoły Śpiewacze     
 • Zespół „Teosinki” z Teosina

 • Zespół „Jarzębinki” ze Żmudzi

 • Zespół „Poleska Nuta z Kołacz

 • Zespół „Świerszczowianie” z Cycowa

Zespoły otrzymały pamiątkowe kufelki ufundowane przez Gminę Rejowiec, albumy książkowe ufundowane przez Lokalną Grupę Działania Promenada S 12, nagrody pieniężne (wyróżnione zespoły i kapele otrzymały po 100 zł), dyplomy i wyróżnienia zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie.

DSCN1230 DSCN1233 DSCN1242 DSCN1244 DSCN1263 DSCN1297 DSCN1313

 


WOŚP 2013 w GOK

Z przyjemnością informujemy, że w w Gminnym Ośrodku Kultury został założony sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał WOŚP odbędzie się  13 stycznia 2013 roku. Zachęcamy do włączenia się do tej szczytnej akcji:  wolontariuszy, przekazujących dary na aukcję, artystów małych i dużych, chcących wystąpić na scenie oraz tak potrzebną publiczność! Zapraszamy!!!


XIX Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki ludowej na 19 Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w dniu 20 stycznia 2013 r. oraz na 8 Powiatowy Przegląd Widowisk Kolędniczych w dniu 25 stycznia 2013 r. Obie imprezy zaczynamy od godziny 10.00

Do pobrania:

Regulamin XIX Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej

Karta Zgłoszeniowa


Wołoska przygoda Mikołaja Reja

W dniu 30 października 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu odbyła się uroczystość będąca podsumowaniem projektu pt. „Wołoska przygoda Mikołaja Reja”, współfinansowanego przez fundusze zewnętrzne (UE).

Głównym punktem uroczystości była prezentacja nowo wydanej książki pt. „Wereszcze Małe” (Dawniej Reyowe albo szlacheckie). Historia i ludzie (1542 - 1894), której autorem jest dr Marian Janusz Kawałko. Trzeba zauważyć, że jest to ewenement na skalę kraju, gdyż jest to pierwsze opracowanie stricte historyczne w Polsce poświęcone wsi! Pan Kawałko wygłosił także wykład zachęcający do zapoznania się z w. w. pozycją książkową. Tak ważne dla naszej miejscowości wydarzenie zostało zauważone przez UM w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Chełmie, które reprezentowane było przez Marię Patrę, Wicestarostę chełmskiego, Stanisława Lipińskiego, autora książki o niedalekim Pawłowie, Tadeusza Górskiego, Wójta Gminy Rejowiec, Janusza Lechowicza, Przewodniczącego Rady Gminy Rejowiec i radnych. Pani Maria Patra jako pierwsza złożyła życzenia autorowi publikacji i podarowała upominek przygotowany specjalnie na tę okazję przez Starostwo.

Spotkanie było także połączone z jubileuszami 10. lecia istnienia „Chaty Skansenu” Teodozji i Jerzego Grzesiaków oraz 25. lecia istnienia kapeli „Sami Swoi”, grającej nie tylko w naszej gminie, powiecie, czy województwie, ale i za granicami Polski. Pani Wicestarosta wręczyła panu Jerzemu Grzesiakowi pamiątkowy upominek, po czym uhonorowała kapelę „Sami Swoi” nagrodą pieniężną i dyplomem. Pamiątkowe dyplomy i upominki zostały wręczone oczywiście także przez władze Gminy Rejowiec.

Uroczystość prowadził Mirosław Kość, radny Gminy Rejowiec, dla zgromadzonych zaśpiewał zespół wokalny działający przy Gminnym Ośrodku Kultury oraz kapela „Sami Swoi”. Dopełnieniem uroczystości była wystawa prac malarskich w holu głównym GOK, a znalazły się na niej prace powstałe podczas tegorocznego Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Rejowcu, inspirowane jakże by inaczej – sołectwem Wereszcze Małe. Wystawę będzie można zobaczyć jeszcze przez miesiąc.

/-/ Grzegorz Gwardiak

Wrczenie_kiwatw_i_upominkw_przez_vice_starost_Mari_Patr_oraz_Tadeusza_Grskiego_wjta_gminy_Rejowiec_i_Janusza_Lechowicza_przewodniczcego_Rady_Gminy Jerzy_Grzesiak_doceniony_przez_Starostwo_Powiatowe_i_wadze_Gminy Pamitkowe_zdjcie_najwaniejszych_osb_uczestniczcych_w_spotkaniu_i_wykadach



 Najbliższe wydarzenia w GOK

 • I Konferencja Kobiet w Rejowcu - 26 października 2012 r. - szczegóły tutaj
 • Konferencja popularno - naukowa pt. Wołoska przygoda Mikołaja Reja - 30 października 2012 r. - szczegóły tutaj
 • Obchody Święta Niepodległości - 9 listopada 2012 r. - szczegóły tutaj

Serdecznie zapraszamy


Dożynki 2012 r.

  Sierpień to czas dożynek, które są podziękowaniem dla rolników za ich trudną, ale jakże potrzebną całemu społeczeństwu pracę.

Uroczystości dożynkowe miały miejsce 19 sierpnia br. na boisku szkolnym przy ul. Zwierzyńskiego i zgromadziły licznie mieszkańców gminy oraz wielu zacnych gości.

Msza polowa celebrowana przez miejscowego proboszcza ks. kan. Andrzeja Jeżynę dała początek dożynkom. Obok zaimprowizowanego ołtarza, oprócz sprawujących liturgię, miejsca zajęli starostowie dożynek , władze Gminy na czele z Wójtem Tadeuszem Górskim i Przew. Rady Gminy Januszem Lechowiczem oraz zaproszeni goście. Przybyło wiele osób reprezentujących różne szczeble władzy.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

Rektor PWSZ w Chełmie, Senator RP prof. dr hab. Józef Zając oraz prorektor d.s. studiów i nauczania dr Beata Fałda,

Poseł na Sejm RP – Zbigniew Matuszczak,

Pani Ewa Panasiuk – radna Sejmiku Wojewódzkiego z mężem Mirosławem  reprezentującym

Wojewódzki Zarząd Dróg rejon w Chełmie,

Dr Krzysztof Grabczuk – wicemarszałek woj. lubelskiego,

Edmund Bożeński – dyr. Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie,

Maria Patra – wiecestarosta powiatu chełmskiego,

Tomasz Szczepanik – Przew. Rady Powiatu,

Jacek Winiarczyk – dyr. Biura Posła Raniewicza,

Wacław Cichosz – emerytowany pracownik WFOŚ,

Katarzyna Górska – reprezentująca KRUS w Chełmie (oprócz naszej gminy sponsor nagród w konkursie „Moje gospodarstwo....”),

Jacek Saja – kierownik Posterunku w Rejowcu reprezentujący Komendanta Miejskiego Policji  w Chełmie Zbigniewa Grochmala,

Kazimierz Szwed – reprezentujący Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie Janusza Andrzejczuka,

Nie mogło zabraknąć przedstawicieli sąsiednich gmin, a wśród nich przybyli:

Andrzej Mazur - Wójt Gminy Sawin,

Hieronim Zonik – Wójt Gminy Siedliszcze,

Zdzisław Krupa – Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny,

Robert Szokaluk reprezentujący burmistrza Rejowca Fabrycznego Stanisława Bodysa, jednocześnie Przew. Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu.

Na uroczystości dożynkowe zostali zaproszeni wcześniejsi Wójtowie Gminy – Roman Jersak i Marian Śliwiński.

Obecni byli radni, pracownicy UG i mieszkańcy niemal wszystkich sołectw na  czele z sołtysami.

Po mszy św. gospodarz Gminy Wójt T.Górski powitał gości i wszystkich zebranych. W swoim wystąpieniu docenił ciężką i nie zawsze opłacalną pracę każdego rolnika, który  w trudzie i znoju zbiera plony.  Następnie z rąk starostów dożynek – Krystyny Sadowskiej z Wereszcz Małych i Grzegorza Myszora z Kobylego otrzymał okazały bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Chleb podzielono między wszystkich uczestników uroczystości.

Zaproszeni goście, zabierając głos, również docenili pracę rolnika, dzięki której na polskich stołach na wsi i w mieście , nie brakuje chleba.

Piękne wieńce dożynkowe  z tegorocznych zbóż i innych płodów rejowieckiej ziemi wykonane przez poszczególne sołectwa prezentowały się naprawdę okazale. Wykonujący te arcydzieła wykazali się inwencją twórczą i dużym zaangażowaniem. 

Dożynki obfitowały w wiele atrakcji różnego typu. Podsumowano konkurs „Moje gospodarstwo estetyczne i bezpieczne”. Zdjęcia gospodarstw uczestniczących w konkursie można było obejrzeć na wystawie trwającej w trakcie dożynek. Inna wystawa prezentowała dzieła hafciarskie, autorstwa pań działających w kole hafciarskim przy miejscowym GOK-u.

Nie mogło zabraknąć występów artystycznych. Orkiestra dęta pod batutą kapelmistrza Mariusza Cichosza

nie tylko stanowiła oprawę mszy św. Koncertując, wykonała  wiele utworów, które mogły podobać się wszystkim obecnym. Z przyjemnością słuchało się grupy wokalno-instrumentalnej działającej w  GOK pod kierunkiem Marka Pukasa. Skład grupy to –Klaudia Słomczyńska, Monika Pyclik. Marlena Stangryciuk i Tomek Bławucki.

Na scenie zaprezentował się Teatr Ludowy „Grunt” pod kierunkiem Danuty Długosz instruktora GOK.

Niezawodna Kapela „Sami Swoi” zagrała i wyśpiewała wiele melodii ludowych, które podrywały do tańca. „Spotkanie z balladą Wpadnij do Kopydłowa” rozbawiło zgromadzoną publiczność.

Na zakończenie odbyła się zabawa przy dźwiękach zespołu „Histon”.

/-/ Janina Danielczuk

W menu Galeria zamieszczono zdjęcia z imprezy.

 


Wernisaż wystawy Międzynarodowych Warsztatów Plastycznych i Warsztatów Plastycznych dla dzieci

 

 

Międzynarodowe Warsztaty Plastyczne

„Lato 2012” w Rejowcu

W dniach 2 – 13 lipca 2012 roku w gminie Rejowiec odbył się coroczny międzynarodowy  plener malarski, zorganizowany już drugi rok z rzędu  wspólnie z Okręgiem Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków. Tym razem plener jest pod hasłem „460 lecie założenia wsi Wereszcze Małe”. 23 artystów przyjechało do nas, a wraz 7 miejscowymi, bądź dojeżdżającymi, wzięło udział w tym przedsięwzięciu. 30. artystów - utrwala piękno ziemi rejowieckiej. W tym roku byli to: Wiesław Grendus z Piaseczna, Ireneusz Załuski z  Puław, Aleksandra Borowiec z Chełma, Ewa Król z Chełma, Klara Stolp z Grudziądza, Anna Bronicka z Chełma, Alicja Oleszczuk z Chełma, Stanisław Wójcik z Chełma, Ewa Kudłacik z Warszawy, Edward Gałustow z Witebska na Białorusi, Małgorzata Bogucka ze Środy Śląskiej, Antoni Omiotek z Zamościa, Brunon Nastały z Konstancina, Maria Pietrzykowska  z  Łodzi, Anna Dobrowolska z Warszawy, Janina Szcześniak z Warszawy, Olga Olszewska z  Warszawy, Bożena Kuzio – Bliska z  Łodzi, Cyryl Bliski z  Łodzi, Andrzej Sobczyk z  Warszawy, Piotr Komnicz z Warszawy, Renata Lichańska Mleczko z  Kopty (małopolska), Tomasz Awdziejczyk z Warszawy, Agnieszka Biernacka z Adamowa, Danuta Długosz z Rejowca, Justyna Ślusarczyk z Krasnegostawu, Elżbieta Konopka z Rejowca Fabrycznego, Magdalena Rybczyńska z Rejowca Fabrycznego, Izabela Piasecka z Kobylego i Grzegorz Gwardiak z Rejowca. Artyści wykonują prace w technice olejnej, akrylowej, akwarelowej, pasteli, reprezentując oryginalne spojrzenie na sztukę – od realizmu, poprzez malarstwo naiwne, surrealistyczne - do abstrakcji.

Od 3 do 9 lipca artyści biorący udział w rejowieckim plenerze prowadzili warsztaty plastyczne dla dzieci (60 uczestników). Od 10 do 12.30 starali się uczyć nasze dzieci i młodzież tak trudnej do nauczenia i zrozumienia sztuki. Podkreślali jej ponadczasowy charakter, starając się wydobyć z nich wrodzone poczucie piękna i estetyzmu, które w dorosłym życiu często zastępowane są przez „bylejakość”. Dzieci dzięki nim uczyli się zaangażowania i zadowolenia z własnoręcznie wykonanych rzeczy.

/-/ Grzegorz Gwardiak

Plener malarski wg Andrzeja Sobczyka - artykuł do pobrania tutaj

Uczestnicy

DSCN9060  jStarsza_grupa_tu_po_zajciach


 

Bezpłatne warszaty plastyczne dla dzieci

Gminny Ośrodek Kultury w Rejowcu serdecznie zaprasza na warsztaty plastyczne w okresie wakacyjnym.

Szczególy oraz plakat informacyjny do pobrania tutaj

Serdecznie zapraszamy!!!

 


 

Konkurs wiedzy o Rejowcu „Moja Mała Ojczyzna” 

31 maja 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu odbył się finał konkursu wiedzy o Rejowcu i założycielu naszej miejscowości – Mikołaju Reju. W skład komisji weszli: Stanisław Jan Miszczuk – przewodniczący komisji, Teresa Kopniak – pracownik Gminnej Biblioteki, Marzenna Kieliszek – skarbnik Towarzystwa Regionalnego Rejowiec, Jerzy Grzesiak – Przewodniczący Towarzystwa Regionalnego Rejowiec.
Komisja oceniła testy z wiedzy o Rejowcu, który został napisany przez uczniów liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej.

W kategorii szkoła podstawowa I miejsce zajął Igor Danielczuk (31, 5pkt)
W kategorii Gimnazjum I miejsce zajął Paweł Maśluch (28 pkt)
W kategorii Liceum I miejsce zajęła Monika Pyclik (22,5 pkt)
Nagrody w postaci dyplomów i książek dla wszystkich uczestników konkursu ufundował Wójt Gminy Rejowiec Tadeusz Górski. W konkursie wzięło udział 14. cioro uczestników.
/-/ Grzegorz Gwardiak

Uczestnicy_konkursu_wiedzy_o_Rejowcu_Moja_Maa_Ojczyzna_wraz_z_komisj_i_opiekunami





Dzień Kobiet 2012 w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu

8 marca 2012 roku w naszej gminie uroczyście obchodzono Gminny Dzień Kobiet. Na uroczystość zaproszono około 200 kobiet, które w jakiś sposób zostały powiązane z naszą gminą. Znalazły się tam radne, sołtyski, dyrektorki placówek oświatowych, hafciarki, malarki, panie z kół gospodyń wiejskich, panie z kapeli, orkiestry dętej, kobiety przedsiębiorcze, emerytki. Życzenia paniom przekazali: Tadeusz Górski – Wójt Gminy Rejowiec, Janusz Lechowicz – Przewodniczący Rady Gminy Rejowiec, Mirosław Kość – Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Sportu, Bogusław Pełczyński – Przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Gminy Rejowiec, Mieczysław Tarko – były pracownik gminy, dzisiaj emeryt, Stanisław Jan Miszczuk – artysta z Rejowca oraz Wikariusz parafii Rejowiec ks. Paweł Wierzchoń. Dla Pań zagrała Orkiestra Dęta pod przewodnictwem Mariusza Cichosza, wystąpiła młodzież ze Świetlicy Środowiskowej działającej przy Szkole Podstawowej w Rejowcu, młodzież z Gimnazjum w Rejowcu w przedstawieniu przygotowanym przez Tomasza Praczuka oraz koncert wokalny grupy muzycznej działającej przy GOK Rejowiec, a prowadzonej przez Marka Pukasa. Po części artystycznej wójt zaprosił Panie na poczęstunek. Tam przygrywała kapela „Sami Swoi”.
 

Bardzo ważnym elementem uroczystości było otwarcie dwóch wystaw.  W sali klubowej można było zobaczyć prace Anny Bronickiej, natomiast na holu – Krystyny Mojskiej. Panie są wielokrotnymi uczestnikami rejowieckich plenerów. Obie wystawy można oglądać do 10 kwietnia. Foldery do pobrania poniżej. Święto wzbogaciła także wystawa hafciarska grupy „Igłą malowane”.

Foldery do pobrania:

Folder Anny Bronickiej, marzec 2012

Folder Krystyny Mojskiej, marzec 2012

 

/-/ Grzegorz Gwardiak




XVIII Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Rejowcu

W dniu 29 stycznia 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu odbył się "XVIII Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej"

Komisja konkursowa w składzie:
Małgorzata Szymańska – Szubert  – nauczyciel Szkoły Muzycznej w Chełmie
Dorota Łosiewicz – dyrektor GOK Rejowiec
Stanisława Dobrowolska – Starostwo Powiatowe
   
po wysłuchaniu 23 zespołów i kapel postanowiła przyznać następujące nagrody
i wyróżnienia:

Nagrody w kategorii Kapele otrzymali:
I miejsce Zespół „Ale Babki z Dorohuska – 200zł
II miejsce Zespół „Koral” z Kamienia - 100 zł 
III miejsce Zespół „Poleska Nuta” z Kołacz – 50 zł
III miejsce Zespół z Trawnik – 50 zł
III miejsce Kapela „Sami Swoi” z Rejowca – 50 zł

Udział z Wyróżnieniem dla Kapeli Zwierzynieckiej

Nagrody w kategorii Zespoły Śpiewacze:
I miejsce Zespół „Słowianki” z Baraków – 200zł
I miejsce „Rakołupianki” z Gminy Leśniowice – 200 zł
III miejsce Zespół „Kresowianki” z Włodawy – 50 zł
III miejsce „Wesołe sąsiadki” z Michałówki koło Ostrowa – 50 zł


Wyróżnienie w kwocie 50 zł przyznano Józefowi Dominikowi za udział najstarszego uczestnika Przeglądu.

Zespoły otrzymały pamiątkowe kufelki ufundowane przez Gminę Rejowiec, nagrody pieniężne, dyplomy i wyróżnienia zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie.

/-/Grzegorz Gwardiak

Ale_Babki_z_Dorohuska-I_miejsce

DSCN7689

Najstarszy_uczestnik_Przegldu_-_Jzef_Dominik_86_lat

RAkoupianki__-gmina_Leniowice_I_miejsce

Sowianki_z_Barakw_-_I_miejsce

Uczestnicy_Przegldu

fot. Grzegorz Gwardiak


 

Konferencja popularno - naukowa z okazji

"Zorganizowania obchodów 480 - lecia objęcia dóbr rejowieckich

przez Mikołaja Reja i jego żonę"

  W dniu 5 października 2011r. o godzinie 1000 w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rejowcu przy ul. Fabrycznej 13 odbyła się konferencja popularno - naukowa z okazji "Zorganizowania obchodów 480-lecia objęcia dóbr rejowieckich przez Mikołaja Reja i jego żonę"

Program uroczystości:
 • uroczyste otwarcie Gminnego Ośrodka Kultury w Rejowcu po remoncie
 • część artystyczna w wykonaniu młodzieży z ZSP w Rejowcu
 • wykład prof. Ryszarda Szczygła pt. „Mikołaj Rej - człowiek, gospodarz, obywatel Rzeczpospolitej Polskiej”
 • występ grupy wokalnej z GOK Rejowiec
 • wykład naszego regionalisty dr Mariana Janusza Kawałko pt. „Zalescy naśladowcami gospodarności Mikołaja Reja” oraz promocja jego książki „Rejowiec, jego okolice i właściciele w latach 1531-1869” z rysunkami Stanisława Miszczuka
 • dyskusja, zakończenie uroczystości
Wykład dr Mariana Janusza Kawałko pt. „Zalescy naśladowcami gospodarności Mikołaja Reja” w całości do pobrania tutaj.

Uroczystość uświetniła obecność Proboszcza parafii Rejowiec Andrzeja Jeżyny, Senatora RP Grzegorza Raniewicza, Wicemarszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Grabczuka, Przewodniczącego Rady Powiatu Tomasza Szczepaniaka, Starosty Chełmskiego Pawła Ciechana, Wójta Gminy Siedliszcze Hieronima Zonika, Wójta Gminy Rejowiec Fabryczny Zdzisława Krupy, Wójta Gminy Sawin Andrzeja Mazura, Wójta Gminy Dorohusk Wojciecha Sawy, Wójta Gminy Kamień Romana Kandziory i Sekretarza Miasta Rejowiec Fabryczny Roberta Szokaluka. Podczas zdarzenia można było zobaczyć wystawy portretów Mikołaja Reja w wykonaniu dorosłych i dzieci oraz grupy hafciarskiej "Igłą malowane". Poczęstunek przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Wereszcz Małych, Wereszcz Dużych i Leonowa. 

Zdjęcia z uroczystości dostępne w dziale "Galeria - Wydarzenia"


/-/ Gminny Ośrodek Kultury w Rejowcu


Konkurs "Moja Mała Ojczyzna"

7 czerwca 2011 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu odbył się finał konkursu wiedzy o Rejowcu i założycielu naszej miejscowości – Mikołaju Reju. W skład komisji weszli: Janina Danielczuk – Przewodnicząca, Jerzy Grzesiak – zastępca przewodniczącego komisji i Prezes Towarzystwa Regionalnego Rejowiec Barbara Kość – członek Towarzystwa Regionalnego Rejowiec.

 Komisja oceniła testy z wiedzy o gminie Rejowiec, które zostały napisane przez uczniów gimnazjum, szkoły podstawowej i liceum. W kategorii Liceum I miejsce zajęła Monika Pyclik (15 pkt). W kategorii Gimnazjum I miejsce zajął Bożydar Jodłowski (17 pkt). W kategorii szkoła podstawowa I miejsce zajął Michał Sobstyl (28,5 pkt ), II miejsce Kinga Jaworska (21,5 pkt), III – Weronika Anna Holuk (20,5 pkt). W konkursie wzięło udział 15 uczestników.

Nagrody w postaci dyplomów i książek dla wszystkich uczestników konkursu ufundował Wójt Gminy Rejowiec Tadeusz Górski.

Grzegorz Gwardiak


Uczestnicy_konkursu_wraz_z_komisj_konkursow.jpgthumb_big Konkurs_mia_form_pisemn Komisja_Konkursowa

 

 Eliminacje Gminne Małego Konkursu Recytatorskiego
 
W dniu 12 maja 2011r. komisja w składzie: Dorota Łosiewicz; Barbara Kość, Danuta Długosz po wysłuchaniu 11 prezentacji postanowiła, że wyróżnienia otrzymali: Patrycja Kostecka, Dominika Herman, Weronika Pomian z kategorii (I - III)

Weronika Holuk i Kinga Jaworska (IV – VI) Każde dziecko otrzymało dyplom za udział w Konkursie, nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Rejowiec.

Do eliminacji powiatowych zostaną zgłoszone osoby wyróżnione.

May_Konkurs_Recytatorski_jego_uczestnicy_i_opiekunowie1024

/-/ Grzegorz Gwardiak


Dzień Kobiet 2011

8 marca 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu już tradycyjnie odbył się Gminny Dzień Kobiet. Na tę uroczystość zostały zaproszone panie aktywnie działające na rzecz naszej gminy. W sumie zebrało się 150 kobiet. Uroczystość przebiegała pod hasłem „Dzień pełen niespodzianek”.  Na te niespodzianki składały się występy Kapeli Sami Swoi z Rejowca, Estrady Dziecięcej Klubu Tańca Towarzyskiego „TAKT”, Farmacji Tańców Latynoamerykańskich „TAKT – GRAF” (wystąpili vice mistrzowie Polski do lat 15), Kabaretu „Mimoza” oraz występu wokalnego Mariusza Matery. Życzenia od panów, przedstawicieli władz gminny oraz wystawa autorska malarstwa Aleksandry Borowiec dopełniły całą uroczystość. Autorka wystawy jest związana od ponad 10. lat z grupą malarską „Pasja” w Chełmie, doskonaląc swój warsztat malarski na warsztatach plastycznych i plenerach pod okiem doświadczonych artystów profesjonalistów. Swoje prace prezentowała na ponad 30. wystawach zbiorowych i poplenerowych oraz 4. wystawach  indywidualnych w Chełmie (dwukrotnie), Puławach i Parczewie. Z Rejowcem jest związana szczególnie poprzez pracę zawodową i uczestnictwo w corocznych plenerach. Wystawę będzie można oglądać do 8. kwietnia.

 /-/ Grzegorz Gwardiak

Aleksanra_Borowiec_przy_otwarciu_wystawy  Can_Can_w_wykonaniu_Estrady DSCN4272

DSCN4302 DSCN4369 DSCN4395

 



100-letnie urodziny mieszkanki Gminy Rejowiec

W dniu 10 listopada 2010 r. Pani Marianna Korchut zamieszkała w Maryninie obchodziła swoje 100 letnie urodziny. Pani Marianna wychowała samotnie pięcioro dzieci, ciężko pracując i nie rozczulając się nad sobą, ponieważ mąż zginął podczas pacyfikacji wsi w 1944 r.  Dziś ma dziesięcioro wnuków, piętnaścioro prawnuków  i  sześcioro praprawnuków. Cieszy się doskonałym zdrowiem i nadal chętnie pracuje, wykonując samodzielnie wszystkie domowe obowiązki.

Z okazji tych wyjątkowych urodzin serdeczne życzenia długich lat życia w zdrowiu i pogodzie ducha złożył Szanownej Jubilatce  Wójt Gminy Tadeusz Górski oraz przekazał list gratulacyjny Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.  Do serdeczności przyłączyła się również Kierownik USC Ewa Lipko i Prezes Gminnego Koła Kombatantów Wiktor Larwiński.  W imieniu Rady Gminy Rejowiec rocznicy gratulowali: Antoni Bukraba i Andrzej Lewczuk. Z życzeniami  pośpieszyli także sąsiedzi. Pani Mariannie w tej wzruszającej chwili towarzyszył syn Stanisław.

Takich urodzin doświadcza niewielu, stąd szczególne gratulacje i szczególne życzenia – 200 lat Pani Marianno!

DSC06445  DSC06447  DSC06449  DSC06451

DSC06482  DSC06492  DSC06485

 


Powiatowy Przegląd Widowisk Obrzędowych i Teatrów Wsi


14 listopada 2010r. w Gminnny Ośrodku Kultury w Rejowcu odbył się Powiatowy Przegląd Widowisk Obrzędowych i Teatrów Wsi. Po obejrzeniu prezentacji czterech zespołów komisja w składzie: Jolanta Pawlak – Paluszek - Starostwo Powiatowe w Chełmie, Andrzej Sar – WOK Lublin, Dorota Łosiewicz – GOK Rejowiec, postanowiła przyznać nagrodę w kwocie 300 zł Zespołowi „Jarzębina Czerwona” z Rudki.

Wyróżnienia po 200 zł przyznano zespołom:

1.     Teatru wiejskiego „Grunt” z GOK Rejowiec

2.     Zespołowi „Teosinki” z Teosina

Wyróżnienie w kwocie 100 zł Annie Dadas z Teatru „OKO” z Rudy Huty. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Chełmie. Informacja o zakwalifikowaniu się uczestników do Międzywojewódzkiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie zostanie podana zespołom po zakończeniu wszystkich przeglądów w województwie.

 Zesp_Grunt_z_Rejowca_2  Przy_wrczaniu_nagrd_obecna_bya_Maria_Patra_i_Tadeusz_Grski

 


III Edycja Konkursu Malarskiego dla Amatorów pt. "Triennale sztuki"

12 listopada 20101 w WOK Lublin odbyło się podsumowanie III edycji konkursu malarskiego dla amatorów pt. Triennale sztuki. W tegorocznej edycji dwie nasze podopieczne Agnieszka Biernacka z Adamowa i Izabela Piasecka z Kobylego godnie reprezentowały nasza gminę, a ich twórczość została doceniona. Agnieszka Biernacka zdobyła III nagrodę, a Izabela Piasecka wyróżnienie oraz nagrodę publiczności za najbardziej oryginalny obraz (przyznawaną przez odwiedzających wystawę oraz 18 artystów biorących udział w konkursie).

Grzegorz Gwardiak

DSCN3207  DSCN3217


Jubileusz długoletniego pożycia par małżeńskich (50 i więcej lat trwania w związku małżeńskim)

W dniu 25 września 2010 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu  osiem par małżeńskich obchodziło Jubileusz Długoletniego Pożycia Małżeńskiego. Jubilaci zostali odznaczeni  w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalami "Za długoletnie pożycie małżeńskie"  przez Tadeusza Górskiego – Wójta Gminy Rejowiec i Edmunda Bożeńskiego – przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Towarzyszyli im: Adam Kraska– Sekretarz Powiatu Chełmskiego, Antoni Bukraba – Przewodniczący Rady Gminy Rejowiec, Andrzej Jeżyna – Proboszcz Parafii w Rejowcu.

Były gratulacje i życzenia, kwiaty i pamiątkowe dyplomy, upominki oraz tradycyjna lampka szampana. Część oficjalną poprzedził montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Pana Mirosława Kościa - Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Rejowiec, zaprezentowała się kapela „Sami Swoi” i orkiestra dęta. Po czym Dostojni Jubilaci zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez KGW w Wereszczach Małych. Wspólnie z Jubilatami świętowali ich najbliżsi: dzieci, wnuki, prawnuki, którzy licznie przybyli na jubileuszowe spotkanie.

Tegorocznymi Jubilatami byli:

 1. Stanisław  i Stanisława Błasiak
 2. Krystyna  i Marian Kister
 3. Wiesława i Zygmunt Mazurek
 4. Czesława i Czesław Rubik
 5. Jadwiga i Władysław Rybaczek
 6. Genowefa  i Zdzisław Sobieraj
 7. Marianna i Mieczysław Tarko
 8. Bronisława i Aleksander Taraszczuk

 Zacnym Jubilatom składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia pomyślności i szczęścia na dalsze długie lata.

DSCN2612

więcej zdjęc już w wkrótce w dziale Galeria - Wydarzenia



Folder wydany z okazji 25 - lecia istnienia Grupy Malarskiej "SAM"

folder do pobrania - okładka folderu

 


Międzynarodowe Warsztaty Plastyczne Rejowiec 2010

"Przyjaciele Grupie SAM z okazji 25-lecia istnienia"

folder do pobrania

 


Półkolonie letnie organizowane przez Gminny Dom Kultury w Rejowcu


Od 12 do 23 lipca 2010 roku 64 dzieci uczestniczyło w wypoczynku letnim organizowanym przez GOK Rejowiec.
Z uwagi na remont naszej placówki siedzibą naszą stała się gościnna dla jak zawsze Szkoła Podstawowa w Rejowcu. Tu również były przygotowywane smaczne posiłki dla dzieci. Największymi atrakcjami były wycieczki. Koloniści odwiedzili Poleski Park Narodowy, Kozłówkę, Fikoland w Lublinie. Największą jednak popularnością cieszyły się basen w Zamościu i Plac zabaw i wypoczynku w Strupinie.
DSCN0606 DSCN0589 DSCN0592
DSC03657 DSC03886 DSC03948
DSC04002
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Protokół

z Gminnych Eliminacji Małego Konkursu Recytatorskiego

przeprowadzonych w dniu 12. 05. 2011 r.

 

 

 

Komisja w składzie:

Dorota Łosiewicz;

Barbara Kość

Danuta Długosz

 

po wysłuchaniu 11 prezentacji postanowiła, że wyróżnienia otrzymali: Patrycja Kostecka, Dominika Herman, Weronika Pomian z kategorii (I - III)

Weronika Holuk i Kinga Jaworska (IV – VI)

Każde dziecko otrzymało dyplom za udział w Konkursie, nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Rejowiec.

Do eliminacji powiatowych zostaną zgłoszone osoby wyróżnione.

 

bipdlainwestorowdlaprowadzacychdzialalnoscgminny_portal_mapowy_03 

Zgodnie z artykułem 173 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo Telekomunikacyjne (Dz.U.2004.171.1800 z póź. zm.) informujemy, że serwis internetowy Gminy Rejowiec wykorzystuje tzw. cookies. W przypadku braku akceptacji na ich zapisywanie na Państwa urządzeniu telekomunikacyjnym prosimy o odpowienie skonfigurowanie przeglądarek zgodnie z dokumentacją techniczną urządzenia / oprogramowania. Nieskonfigurowanie urządzenia / oprogramowania w celu blokowania "cookies" oznacza zgodę na ich wykorzystywanie przez serwis internetowy Gminy Rejowiec (art. 173 ust. 2 powołanej ustawy).  

Więcej o polityce plików cookies tutaj.